Naukowe Koło Kulturoznawców

przy Uniwersytecie Opolskim

Tradycyjna kuchnia japońska

Tematyka szeroko rozumianej kultury japońskiej , a w szczególności kuchni, cieszy się od wielu lat dużym zainteresowaniem. W ramach  spotkań z cyklu Bliżej Kultur. Japonia organizowanych przez Naukowe Koło Kulturoznawców przy pomocy studentów z warszawskiej Japonistyki, 21 lutego 2007 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Opolu przygotowany został dla uczestników poczęstunek składający się z potraw tradycyjnej kuchni japońskiej. Skosztować można było między innymi tradycyjnego sushi oraz morskich glonów- nori.
Najpopularniejsze potrawy w Japonii robi się z surowych ryb, rozmaitych owoców morza oraz wodorostów,  a wszystko to je się za pomocą pałeczek, zaś zupy pije się ze specjalnych miseczek. Popularność tych dań w Japonii wynika z jej warunków geograficznych i klimatycznych.  Japonia jest krajem wyspiarskim o niezbyt urodzajnych ziemiach, otoczonym ze wszystkich stron wodami, dlatego też ryby i ryż są najpopularniejszymi i najbardziej dostępnymi składnikami.
Każdy kto spróbował tych potraw zgodzi się ze mną, że są one delikatne i łagodne, a zarazem ciekawe w smaku, mimo ograniczonej ilości  przypraw. Dzięki temu dania te są subtelne, a wykorzystywane przyprawy: sól, cukier, sos sojowy, pieprz, wasabi i mirin, jedynie wzmacniają naturalny smak potrawy, unikając skrajności smakowych, a przy tym nie niszcząc ich harmonii.
W kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni wszystko jest umiejętnie dobrane i pełne ładu. Potrawy są bajecznie kolorowe, każdy składnik nie tylko podnosi walory smakowe, ale pełni również  funkcję dekoracyjną. Poszczególne składniki takie jak: ryba, wodorosty czy ryż mają swoje ściśle określone miejsce, dlatego dania te są również przykładem ciekawej kompozycji kolorów, kształtów i zapachów. Misternie przygotowane potrawy pięknie prezentowały się na  stole oraz  komponowały z tradycyjnymi strojami japońskimi, w które były przystrojone studentki z II roku Kulturoznawstwa i w ten sposób unaoczniły nam, jak ważne dla Japończyków jest odbieranie potraw wszystkimi zmysłami. Istotne są nie tylko wrażenia smakowe i wzrokowe, ale i dotykowe oraz słuchowe, czego przykładem mogą być chrupiące krakersy.
Kuchnia tak piękna i oryginalna o wysublimowanym smaku mimo wszystko w naszym społeczeństwie nie jest jeszcze w pełni doceniona dlatego, podczas degustacji oprócz słów zachwytu, można było usłyszeć, że potrawy japońskie są mdłe i nieciekawa, a sushi smakuje jak klejący ryż pozbawiony smaku. Wiele osób gdy dowiedziało się, że sushi, które właśnie jadły jest otoczone glonami morskimi nori, natychmiast odkładały talerz i znikały. Oni już spróbowali tej orientalnej kuchni, nie do końca ciekawej dla przeciętnego Europejczyka i ocenili. Teraz twoja kolej! Spróbuj jej i sprawdź, kto miał rację.

SAYOUNARA! Czyli smacznego!

 

Barbara Jenel/ fot. Monika Sławik